• Kommande evenemang
  • Evenemang
Loading Events

« All Events

Bottleneck John

april 1 @ 14:00

Bottleneck John

Vevgrammofon & Plåtgitarr – Välkomna till ett berättarcafé med musik från vevgrammofoner och resonatorgitarrer, två helt olika ljudalstrare som bygger på precis samma idé och princip! Dels blues uppspelad från 78-varvs ”stenkaka” och dels levande musik av äldre snitt spelat på mina ålderdomliga instrument tillverkade av metall! Dessutom berättelser om musiken, mekaniken och människorna bakom

De senaste 3 decennierna har Johan turnérat flitigt i Skandinavien och Europa med över 2000 konserter solo eller med band. Från Norska Lofoten i norr till Tropea i södra Italien men även i USA och bluesens hemtrakter kring Mississippi med spelningar på klubbar och festivaler där, bl.a. legendariska King Biscuit Blues Festival i Helena, Arkansas!

Missa inte att köpa fikabiljett: 60kr, kaffe/macka alt bulle (ENDAST FÖRKÖP!) köps via folkets hus eller här på vår hemsida.

Details

Date:
april 1
Time:
14:00
Event Category:

Organizers

Riksteatern Vilhelmina
Vilhelmina Folkets Hus
ABF Mitt i Lappland
Svenska Postkodslotteriets Stiftelse

Venue

Folkets Hus, Nöjesgården, Vilhelmina
Tingsgatan 8, 912 33, Vilhelmina + Google Map

Hej! Har du frågor till oss på turistbyrån?

  • Detta fält används för valideringsändamål och ska lämnas oförändrat.

Kontakt